Opłaty i taksy notarialne - Szczecin
Cennik notariusza, czyli tzw. taksa notarialna to wynagrodzenie za sporządzenie dokumentów i wykonanie danej czynności notarialnej. Maksymalna kwota wynagrodzenia, jakie za poszczególne usługi mogą pobierać notariusze, jest ustalona przepisami prawa. Notariusze upoważnieni są ponadto do pobierania opłat sądowych oraz podatkowych, jeżeli dana sytuacja ich wymaga. Kwoty uiszczone w ramach dodatkowych opłat odprowadzane są do odpowiednich instytucji. Aby dowiedzieć się, jaki będzie łączny koszt danej czynności notarialnej, zachęcam do kontaktu. Po zapoznaniu się z Państwa sytuacją, a przed przystąpieniem do czynności, poinformuję Państwa o wszystkich koniecznych opłatach.
Od czego zależą opłaty pobierane przez notariuszy?
Taksa za czynności notarialne uzależniona jest od rodzaju wykonywanej czynności (np. przygotowanie poświadczeń dziedziczenia, udzielanie porad w zakresie przyjmowania lub odrzucania spadku i inne) oraz wartości przedmiotu czynności. Wysokości opłat określają także obowiązujące ustawy i rozporządzenia:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Dz. U. 2004 nr 148 poz. 1564 w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej
- Ustawa z dnia 5 lipca 2005 r. Dz. U. nr 167 poz 1398 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. nr 90 poz. 594).
- Ustawa z dnia 9 września 2000 r. Dz. U. nr 86 poz. 959 o podatku od czynności cywilnoprawnych, z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. nr 0 poz. 626).
- Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. Dz. U. nr 45 poz. 207 o podatku od spadków i darowizn, z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz. U. 2015 r. nr 0 poz. 86).
Taksa notarialna uwzględnia także podatek VAT. Pobrane opłaty sądowe i podatki przesyłam na konta bankowe oficjalnych instytucji państwowych.
W przypadku prostych czynności, niewymagających dodatkowej dokumentacji, takich jak poświadczenia notarialne, opłaty notarialne nie będą wysokie. Z wyższymi kosztami należy liczyć się przy sprawach bardziej skomplikowanych, natomiast do najwyższych należeć będą te uiszczane w sytuacjach, gdy wartość przedmiotu czynności notarialnej również będzie wysoka. Ponadto, notariusze mogą pobierać nieco wyższe opłaty, jeżeli czynności wykonywane są poza kancelarią.
W celu uzyskania szczegółowej informacji na temat opłat można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.